
1957 - 2020 Kossuth-díjas, magyarországi cigány festőművész
Életrajz
Állami gondozottként nőtt fel. Szorongásait először versekben, drámákban, rajzokban adta elő. Péli Tamástól tanult festeni. Péli Tamást Csapon egy gyermektáborban ismerte meg, itt találkozott először a cigány kultúrával és saját cigány identitásával is.
Műveire jellemző az erőteljes tárgyiasság, gyakran a plasztikus formaalakítás, a felfokozott expresszivitás és a jelképalkotás. Zaklatott, drámai hangvételű kompozícióin a cigányság ősi, balladisztikus hagyományai és alakjai elevenednek meg. Olajképeinek színvilágát a sötét, barnás tónusok és a meleg ragyogás uralják. A reneszánsz művészet és a 20. század elejének avantgárd irányzatai (köztük Amedeo Modigliani) nyomán alakította ki sajátos egyéni stílusát.
Jelentős munkái közé tartoznak az ikonszerű stilizációval megalkotott Madonna-képek Federico García Lorca Cigány románcok c. versciklusa által inspirált festménysorozata és Triptichon c. műve. 1998-ban – mesteréhez hasonlóan – hatalmas méretű, 45 m² nagyságú olajképet készített. Az Angyali Üdvözlet Kápolna szakrális festményeihez előzetes grafikákat készített. Kiállított többek között Bécsben, New Yorkban, Prágában, Münchenben.
Állandó kiállítása megtekinthető a Magyarországi Roma Parlamentben. Műveit többek közt őrzi a Néprajzi Múzeum, a Magyar Művelődési Intézet. A 2009-es Magyar festészet című reprezentatív albumban megjelentették életrajzát és beválogatták két tervrajzát és öt olajfestményét.
A Kossuth-díjat 2012-ben kapta meg a cigányság ősi, balladisztikus hagyományait és alakjait sajátos színvilággal ábrázoló műveiért, csodálatos Madonna-képeiért, a hazai cigány kultúra megőrzésében és széles körű megismertetésében szerzett elévülhetetlen érdemeiért, külföldön is nagy sikert aratott kiállításaiért, példaértékű művészetéért. Képeiből itthon és külföldön is rendeznek kiállítást.
Egyéni
2009 Roma-színek, álmok, gondolatok, C-PRESS oktatási, kult., média és művészeti központ, Budapest
Angyali Üdvözlet Kápolna szakrális festményterveinek kiállítás megnyitója, Aranytíz, Budapest
2008 Olajfák hegyén, Balázs János Galéria, Budapest
2006 Művészetek Völgye, Taliándörögd (Művelődési Ház)
Cigánymesterségek, Rátkai Márton Klub, Budapest
2005 Esély Galéria, Budapest
Hatvan Város Művelődési Központ és Könyvtár
2000 Bolgár Intézet, Budapest
1999 Magyar Kulturális Központ, Prága
1996 Annabella Szálló, Balatonfüred
Vörösmarty Terem, Székesfehérvár
Csoportos
2023 Válogatás a Horn-gyűjteményből / Collecting Roma: A varázsló meséje - Budapest, Szentandrássy Galéria
2009 Köztetek, Balázs János Galéria, Budapest
2007 Roma Pavilon, velencei biennálé
2006 Művészetek Völgye, Kapolcs
2005 Esély Galéria, Dorottya utca, Budapest
Nőábrázolás a roma képzőművészetben, Balázs János Galéria, Budapest
2004 Elhallgatott holocaust, Műcsarnok, Budapest
Feketén-fehéren, Balázs János Galéria, Budapest
KÖZGYŰJTEMÉNYEKBEN
Néprajzi Múzeum
Magyar Művelődési Intézet
Petőfi Irodalmi Múzeum